A növényorvosi szakma számos kihívás előtt áll. Erre hívta fel a figyelmet Kurusa Tamás, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara Csongrád-Csanád Vármegyei Szervezet új elnöke.
A megújult vármegyei növényorvosi kamara ismeretátadással és hatékony kommunikációval is segíti majd a tagságát. A szervezet új elnökévé Kurusa Tamást, új alelnökké Hatala Ákost választották.

Kurusa Tamás és Hatala Ákos (balra) erősítenék a növényorvosi kamara tagságával a napi kommunikációt. Fotó: Kovács Erika
A növényorvosi kamara megújult
Kurusa Tamás okleveles agrármérnök és növényvédelmi szakmérnök, 2003 óta dolgozik a mezőgazdaságban, jelenleg a Hód-Mezőgazda Zrt. Növénytermesztési és Vetőmag Igazgatóság termelési vezérigazgató-helyettese. A Vajdaságból származó, Szegeden élő Hatala Ákos pedig 2009-ben kezdte mezőgazdasági tevékenységét, 2013-tól területi képviselőként dolgozik, egy növényvédőszer-gyártó cégnél régióvezető. Két cikluson keresztül vezetőségi tagként vett részt a növényorvosi kamara munkájában.
Mindketten érzik a vármegyei szervezetben kapott vezetői felelősségük súlyát. Nemcsak a kamara, a növényorvosi szakma előtt számos új kihívás áll.
Csapatszemlélet és csapatmunka
– A változás fontosságát sokan érezték. A 250 tagból 127-en vettek részt a tisztújító közgyűlésen, ami lényegesen magasabb arány, mint a korábbi évekre jellemző 40-45 fő. Tiszteljük a múltat, de most elérkezett az idő, hogy a fiatalabbak is előtérbe kerülhessenek. A következő 4 éves ciklusban kiemelkedő szerepet kap majd a csapatszemlélet és a csapatmunka. Olyan iránymutatást szeretnénk nyújtani a szakembereknek, amely a jövőépítés szempontjából kulcsfontosságú lehet. Ebben a tudás- és az információátadás különösen hangsúlyos szerepet kap. Fontosnak tartjuk, hogy a tagságunk első kézből és azonnal értesüljön az országos kamara döntéseiről, intézkedéseiről, az elvárásokról és a lehetőségekről. Ugyancsak fontos, hogy egységesen álljunk ki a szakmánkért, az érdekeinkért. Minden mezőgazdasági ágazatnak megvan a nehézsége, így a mi szakterületünknek is, elég, ha csak az aszályt és a különféle kártevőket, kórokozókat említjük. Ezeknek a problémáknak a megoldása, szakemberként, a mi feladatunk – mondta a vármegyei növényorvosi kamara új elnöke, Kurusa Tamás.
Megfelelni a kihívásoknak
Hatala Ákos lapunk kérdésére elmondta, napjainkban az agrárium szereplői közül vannak, akik még nem látják be, menyire fontos a gazdaságuk számára a növényorvosi tevékenység.
– Fontos, hogy javítsuk a szakma presztízsét, az elismertségét. A klímaváltozás, a jogszabályi változások a mi szakmánkra is hatással vannak. Meg kell reformálni a gondolkodásunkat, hogy megfeleljünk a kihívásoknak – fogalmazott Hatala Ákos.
A megújult növényorvosi kamara képzések, továbbképzések, szakmai programok-, a közösségépítés jegyében pedig szabadidős programok és szakmai utak szervezését tervezi. Könnyen elérhető formátumú hírlevelekkel, online webináriumokkal, a közösségi médiafelületek hangsúlyosabb használatával bővítenék ki a kommunikációs csatornákat. Szoros együttműködésre törekszenek szakmai szervezetekkel, térségi mezőgazdaság üzemekkel.
forrás: delmagyar.hu