

.jpg)


Szintén rendszeresen elvégeztük a csoportok kérődzés és bélsár monitoringját. Rendszeresen összehívtuk a projektmegbeszéléseket, amelyek során átbeszéltük a kapott eredményeket, javítottuk a felmerülő problémákat, finomítottuk a kísérleti adatgyűjtés rendszerét.
Az első mérföldkövet összesen négy blokkra (szakaszra) osztottuk, így gyakorlatilag négyszer sikerült összehasonlítanunk az „on top” etetés hatását nagyüzemi holstein-fríz tehén csoportoknál, amely során külön tudtuk kezelni végig, az elsőborjas és a többször ellett teheneket.
Az első mérföldkő során prioritást élvezett az elsődleges naturális mutatók vizsgálata, azaz a tejtermelés, tej beltartalmi paraméterek és vemhesülési mutatók. A nagyüzemi termelés által biztosított lehetőségek keretén belül minél objektívabb csoportok felállítása és adat elemzése. Nyilvánvalóvá vált, hogy a klasszikus kutató központoktól eltérően a nagy létszámú telepen nem végezhető statisztikailag is alátámasztható kísérlet. Ennek oka a folyamatos állat mozgások a csoportok között, valamint a nagy létszámú csoportokon belüli igen magas egyedi variancia szint. Ez a variancia szint a tejtermelés biológiai sajátosságai miatt nem csak makro szinten (csoporton belül), de mikro szinten (egyedi, napi értékek) is igen hullámzó. Így a kísérleti és kontrol csoportok között megbízhatóbb eredményt biztosít, a hosszabb idősoros adatok trend alapú összehasonlítása. Ugyancsak értékelhető eredményt adott egy-egy blokkon belüli szakaszok (dekádok) egymással való összevetése.

Az elért adatok egyértelműen jelezték, hogy a lecitinnek sokkal kedvezőbb hatása van az elsőborjas tehenek eredményeire. Rövid és hosszú idősoros elemzések is egyértelműsítették, hogy a kísérleti csoportok egyedei jobban vemhesültek a kontrol csoportokkal szemben. Ez mérhető volt ez ellés utáni első termékenyítések jobb vemhesülésében, valamint az összes termékenyítés, jobb vemhesülési arányában is. Megjegyzendő, hogy a sikeres vemhesüléshez szükséges termékenyítések száma is csökkent a kísérleti csoportoknál. Ez pedig maga után vonja a két ellés közötti idő lerövidülését, amely biológiai paraméter pénzügyileg is számszerűsíthető. Az első mérföldkő zárásakor kijelenthető, hogy a kitűzött cél elérésre került. Az eredmények pozitívak, megfelelő alapot adnak a második mérföldkő elkezdéséhez.