loader

Sajtószoba

Ilyen volt a Hód-Mezőgazda Tanösvény! - Digitális Agrárakadémia

Foto

Ilyen volt a Hód-Mezőgazda Tanösvény! - Digitális Agrárakadémia

Véget ért az Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok 30. programsorozata, ahol nagyon jól éreztük magunkat. Sok baráti beszélgetés, rengeteg szakmai program és gyakorlati ismeret mellett gépek, képek, jószágok, technológiai megoldások várták a vendégeket. Ezek egyik legfontosabbja volt a 3 nap során maratoni előadássorozatot teljesítő Hód-Mezőgazda Tanösvény. A szakemberek 7 témakörben mutatták be a talajtól a takarmányig vezető technológiai, növénytani és talajtani folyamatokat.

1. HÁZIGAZDA – JÓ GYAKORLAT
Előadó: Kurusa Tamás termelési vezérigazgató-helyettes, 
Hód-Mezőgazda Zrt.
Tematika: Fontos, hogy az állattenyésztés és a növénytermesztés olyan közös célokat határozzon meg, amelyek elérhetők, és figyelembe veszik az ágazatok lehetőségeit, a térségi adottságokat és a korlátokat is. A tanösvény célja számunkra az, hogy bemutassa a kapcsolatot, mely a két ágazatot összeköti, és a TALAJT, a Termőföldet, amely a rendelkezésünkre áll.

2. TALAJTAN - INTERAKTÍV TALAJSZELVÉNY
Előadó: Dr. Hupuczi Júlia főiskolai docens, Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar, Növénytudományi és Környezetvédelmi Intézet
Tematika: Mivel mezőgazdasági területeinknek csak kis százalékát tudjuk öntözni, ezért nagyon felértékelődik a talajok nedvességmegőrző képességének vizsgálata, javítása. Fontos feladat a talajépítő eljárások kutatása, hiszen a biológiailag diverz
és egészséges termőtalaj képezi a termésbiztonság alapját.

3. TALAJBIOLÓGIA – SZERVESANYAG GAZDÁLKODÁS
Előadó: Dr. Varga Sándor szakmai vezető és Simkó Attila laborvezető a Phylazonit Kft. részéről
Tematika: Termékeny talajról abban az esetben beszélhetünk, ha rendelkezik elegendő szerves anyaggal, stabil talajszerkezettel és nem utolsó sorban aktív talajélettel. A talajélet károsodásával annak szerkezetépítő hatását veszítjük el, mint ahogy szerves anyag nélkül nem tudjuk optimális szinten tartani a hasznos mikroorganizmusokat sem. E három tényező szorosan összefügg: ha bármelyik sérül, a másik kettő is sérül!

4. TALAJMŰVELÉS – MEGFELELŐ AGROTECHNIKA
Előadó: Gyurik Bence - HORSCH termékmenedzser, Axiál Kft.
Tematika: A szerkezeti degradáció, melyet sok esetben a túlművelés okoz, csak több évi munkával fordítható vissza. Elsőként a kevesebb menetszám elérése a fontos a talajtömörödésének mérséklésére, valamint egyes területeken a forgatásos, mélyművelés elhagyását is számba kell venni, hogy megakadályozzuk a talaj nedvességvesztését. Kiemelt jelentősége van továbbá a szervesanyag pótlásának is, de leginkább annak, hogy ismerjük meg talajainkat, tudatosan tervezzük meg munkaműveleteinket és állítsuk össze gépparkunkat úgy, hogy megfelelő időben, helyen éljünk a technológia adta lehetőségekkel.

5. NÖVÉNYÉLETTAN –ÉLMÉNYSZERŰ NÖVÉNYBIOLÓGIA
Előadó: Dr. Parádi István ügyvezető igazgató, ExperiPlant Kft.
az ELTE TTK Biológiai Intézet Növényélettani és Molekuláris Növénybiológiai Tanszékének adjunktusa
Tematika: Olyan alapvető növényélettani ismereteket mutatunk be, amelyek a különböző stresszhatásokra és kezelésekre adott növényi válaszok értelmezéséhez nélkülözhetetlenek. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy a gazdálkodók és döntéshozók értsék és alkalmazni tudják a növényélettani fogalmakat és a növények növekedését, fejlődését és anyagcseréjét szabályozó legfontosabb folyamatokat. A növényélettan ismerete gyorsabb és pontosabb döntésekhez, és a kezelések és művelési folyamatok sikeresebb kiválasztásához járulhat hozzá.

6. NÖVÉNYEGÉSZSÉG – NÖVÉNYI TELJESÍTŐKÉPESSÉG
Előadó: Szabó István üzletág-fejlesztési igazgató, Pro-Feed Kft Növényegészség Üzletág
Tematika: A növényekben meglévő genetikai potenciált úgy tudjuk leginkább kihasználni, hogy biztosítjuk a növények egészségét, azaz a maximális teljesítőképességi állapotát. A növényegészség ápolására szolgálnak a különféle biostimulátor (növény- és talajkondicionáló) készítmények, amelyek csoportosításával, hatásmódjával és okszerű felhasználásával szeretnénk megismertetni a vendégeket. Foglalkozunk a növényeket érő különböző stressz hatásokkal (pl. aszály, fagy), és az azok
elleni védekezés lehetőségeivel.

7. TAKARMÁNY GAZDÁLKODÁS – TAKARMÁNYMINŐSÍTÉS ÉS SZAKTANÁCSADÁS
Előadó: Dr. Orosz Szilvia címzetes egyetemi docens, takarmányozási igazgató, Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft., Takarmányozási Igazgatóság
Tematika: Az öntözőberendezések telepítése előtt és mellett van más lehetőség is a klímaváltozás okozta nehézségek mérséklésére a tömegtakarmány-bázis szempontjából. Ezen új, komplex szemlélet elterjedéséhez szükséges az ismeretterjesztés és felvilágosítás, a korszerű ismeretek, az új tudományos eredmények és technológiák megismertetése a gyakorló szakemberekkel. A Tanösvény ezen állomásán az új szemlélet rendszerszintű bemutatása történik, szilázs- és szénamintákkal kiegészítve.







forrás: Digitális Agrárakadémia - facebook